Single Blog Title

This is a single blog caption
02 Grudzień 2017

Europejskie i transatlantyckie doświadczenia w walce z terroryzmem. Międzynarodowa konferencja w Gdańsku

Uznani eksperci międzynarodowi w zakresie bezpieczeństwa i obronności przybliżyli uczestnikom odbywającej się 1 grudnia 2017 r. w Gdańsku konferencji skalę zagrożeń terrorystycznych na świecie, a także metody walki i przeciwdziałania terroryzmowi stosowane w wybranych państwach (USA, Belgia, Izrael).

Konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń poświęconych tematyce bezpieczeństwa prezentowanych przez poseł Annę Fotygę w imieniu grupy EKR w Parlamencie Europejskim.

Wśród prelegentów znaleźli się wybitni praktycy w zakresie obronności i przeciwdziałania zagrożeniom ekstremistycznego terroryzmu:
Generała rez. Yosefa KUPERWASSERA – Dyrektora w Jerozolimskim Centrum Spraw Publicznych
Davida SCHENKERA – Dyrektor Programu (Program on Arab Politics) w The Washington Institute
Johana GEENTJENSA – Szef Centralnego Wydziału do spraw walki z terroryzmem – Belgijska Policja Federalna
dr Cypriana KOZERY – Wykładowca Wydziału Bezpieczeństwa Narodowej Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie
Elise COOLEGEM – Doradca do spraw zagranicznych i terroryzmu w grupie EKR w Parlamencie Europejskim.

Zaproszeni goście przybliżyli uczestnikom konferencji sposoby i ścieżki rekrutacji nowych członków organizacji terrorystycznych, tj. ISIS czy Al Kaida, które nieustannie nękają społeczność międzynarodową.
Prelegenci opowiadali również o najistotniejszych punktach różniących przedstawicieli “świata Zachodu” od terrorystów. Wśród wymienionych wskazań znalazł się, m.in. system wartości. Państwa takie jak Izrael wierzą w system wartości, który jest społecznie pojmowany jako aktualny, jako odpowiadający wyrażanym przez większość społeczeństwa wartościom identyfikacji w kręgu jednego kraju. Wśród tzw. krajów “wysoko rozwiniętych” Europy Zachodniej, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, gdzie to mniejszości wyrażają szeroko propagowany pogląd, iż wartości prezentowane przez europejczyków to “zachodnie bluźnierstwo”.

“W ostatnich kilku latach mamy do czynienia z pęknięciem w świecie muzułmańskim na dwie szkoły. Pierwsza – pragmatyczna – twierdzi, że muzułmanie powinni znaleźć swoje miejsce w istniejącym globalnym porządku, zintegrować się. Pomimo tego, że świat ten im nie odpowiada, powinni się w nim jakoś pomieścić”

– mówił były dyrektor generalny izraelskiego ministerstwa spraw strategicznych. Według eksperta, druga szkoła – radykalna – uważa, że muzułmanie powinni nie tylko dążyć do szybkiej zmiany światowego ładu, ale także zabiegać, by pragmatyści nie znaleźli posłuchu w świecie muzułmanów.

Według nich „(…) zachodnia kultura to zagrożenie dla islamu i nie można jej tolerować” – mówił generał Kuperwasser. Zdaniem emerytowanego generała wywiadu wojskowego, ultraradykałowie oceniają, że zmiany w układzie światowym powinny zajść jak najszybciej, bo świat zachodni jest obecnie bardzo osłabiony i nie jest w stanie się obronić, więc należy atakować jak najszybciej, nawet pomimo wciąż ograniczonych zasobów.

„Jeżeli chodzi o kwestie naszego bezpieczeństwa, nie ma linii podziału pomiędzy szyitami i sunnitami. Jedyne zasadnicze rozróżnienie to podział na muzułmanów pragmatycznych i radykałów”

– mówił Yossi Kuperwasser.
Według niego, po drugiej stronie, na Zachodzie, mamy do czynienia z grupą liberałów, którzy szukają porozumienia z realistycznymi radykałami.

Jednym z głównych zagrożeń ówczesnej Europy, NATO i Bliskiego Wschodu, gen. Kuperwasser określił dążenia Iranu.

„Zachód wstrzymuje się od jakiejkolwiek krytyki Iranu, gdyż boi się że ten wyjdzie układu. Zatem Irańczycy prowadzą swoją politykę bez żadnych ograniczeń: w Jemenie, w Syrii, mogą wspierać terroryzm, a Zachód uważa że nie warto w to ingerować, gdyż może to zagrozić literze układu. Irańczycy doskonale zdają sobie z tego sprawę i chcą trzymać się tego – doskonałego dla nich – traktatu. Dzięki temu układowi będą w posiadaniu arsenału broni jądrowej za 13 lat, który umożliwi realistycznym radykałom zmianę porządku na Bliskim Wschodzie, a dalej – na całym świecie”

– stwierdził generał.

Jeden z zagranicznych prelegentów zwrócił też uwagę, iż miał nadzieję, że Prezydent USA, Donald Trump, podczas wizyty w Polsce przypomni światu (w odniesieniu do aktualnej sytuacji politycznej), że to właśnie Polacy, przed kilkoma wiekami, pod dowództwem Jana Sobieskiego, zapobiegli inwazji muzułmanów na Europę oraz islamizacji naszego kontynentu przez wyznawców tej religii.
Podczas konferencji mówiono także o trudach i nieustającej potrzebie przeprowadzania operacji wywiadowczych, o tym, jak podejście do ograniczenia dostępności broni jądrowej na świecie przez Baracka Obamę wpłynęło na aktualną dynamikę zmiany relacji między krajami jądrowo uzbrojonymi czy choćby o bez problemu przechodzącej przez sito bezpieczeństwa możliwości wejścia na drogę cyberprzestępczości.

Relacje z konferencji dostępne są na stronie Facebook’owej Anny Fotygi.

________________________

Leave a Reply