Single Blog Title

This is a single blog caption
15 Listopad 2017

Anna Fotyga o strategii UE–Afryka na rzecz pobudzenia rozwoju

Podczas listopadowej sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, na 2 tygodnie przed piątym szczytem UE- Unia Afrykańska w Abidżanie (Wybrzeże Kości Słoniowej) europosłowie dyskutowali na temat strategii UE–Afryka na rzecz pobudzenia rozwoju. W debacie udział wzięła eurodeputowana PiS, Anna Fotyga, która udaje się do Abidżanu jako przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE.

Europosłanka zwróciła uwagę, że przeważająca większość Afrykańczyków, bo aż 60% to są ludzie młodzi, poniżej 25 roku życia, a wielu z nich żyje w skrajnym ubóstwie, dotknięci są konfliktami i klęskami żywiołowymi.
Polska polityk podkreślała, że na listopadowym szczycie będą uzgadniane strategie długoterminowe dotyczące szeregu kwestii, m.in. pokoju i bezpieczeństwa, ładu państwowego, w tym demokracji, praw człowieka, migracji i mobilności, inwestycji i handlu, rozwijania umiejętności, tworzenia miejsc pracy. „Do Abidżanu jedziemy z misją, by udzielać trwałej pomocy dla społeczeństw i krajów, by pomóc w budowaniu pokoju, by wspierać pojednanie tam, gdzie jest to niezbędne, pomagać w wychodzeniu z konfliktów i odbudowie po nich” – mówiła Minister Spraw Zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.
„Uważamy, że jest to zarówno wyzwanie jak i doskonała okazja do zacieśnienia więzi politycznych i gospodarczych między Europą i Afryką” – dodała Fotyga.
Sprawy bezpieczeństwa w Afryce należą do priorytetów pracy podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE. „Tylko pokój, bezpieczeństwo i umiejętne wdrażanie projektów rozwojowych spowodują zmniejszenie presji migracyjnej, której od wielu lat poddawany jest kontynent europejski” – uważa Anna Fotyga.
Anna Fotyga wzięła dzisiaj także udział w posiedzeniu Delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Unii dla Śródziemnomorza, prezentując sprawozdanie z misji SEDE do Neapolu, Katanii i Rzymu. Relacja z posiedzenia DMED http://www.europarl.europa.eu/ep-live/en/other-events/video…

Leave a Reply