Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Lipiec 2017

Obława Augustowska – apel o wyjaśnienie ludobójstwa z lipca 1945 r.

Obława Augustowska to największa niewyjaśniona zbrodnia popełniona na Polakach po II wojnie światowej. Anna Fotyga dwa lata temu zorganizowała w PE wysłuchanie na jej temat. „Ludobójstwo w cieniu Poczdamu” – to jeden z artykułów poświęcony w całości Obławie, zamieszczony w anglojęzycznej ksiażce wydanej z inicjatywy Anny Fotygi, która trafiła do wszystkich europosłów i wielu akredytowanych w Brukseli dyplomatów. Poniżej zamieszczamy zapytanie poselskie, które Anna Fotyga skierowała w dniu dzisiejszym do Federiki Mogherini.
 
W lipcu 1945r. podczas gdy Europa od przeszło stu dni cieszyła się pokojem, w północno-wschodnim zakątku Polski żołnierze sowieccy i komunistyczne służby dokonywały największej do czasów mordu w Srebrenicy zbrodni powojennej Europy. Równolegle w Pałacu Cecilienhof w Poczdamie przedstawiciele tzw. Wielkiej Trójki decydowali o uregulowaniu problemów związanych z zakończeniem wojny i organizacją powojennego świata. Losy zatrzymanych wówczas co najmniej 592 osób (według niektórych historyków liczba ofiar sięga nawet 2tys.) do dzisiaj pozostają nieznane. Rodziny wciąż poszukują grobów ofiar ludobójstwa na obywatelach polskich i litewskich. Pomimo kilku dekad starań i apeli kierowanych do najwyższych władz w Moskwie, ale także do międzynarodowych instytucji jak MCK w Genewie, zbrodnia ta wciąż owiana jest tajemnicą. Dzięki niezależnym historykom, przy wielkim zaangażowaniu wiceprzewodniczącego Memoriału prof. Nikity Pietrowa, udało się ustalić niektóre jej szczegóły. Niestety, władze rosyjskie, ale także białoruskie – na których terytorium prawdopodobnie pochowane zostały ofiary tego barbarzyńskiego ludobójstwa- wciąż odmawiają udzielenia pomocy prawnej na potrzeby śledztwa.
Czy WP wielokrotnie kontaktując się z najwyższymi władzami Rosji i Białorusi jest świadoma, iż osoby te określane przez WP jako „partnerzy” jednocześnie odmawiają pomocy w odnalezieniu grobów ofiar tej barbarzyńskiej zbrodni? Czy WP umieści sprawę Obławy Augustowskiej w katalogu trudnych spraw w relacjach z Moskwą i Mińskiem?

Leave a Reply