Single Blog Title

This is a single blog caption
05 Lipiec 2017

Anna Fotyga z dystansem o planach ścisłej integracji UE w obszarze bezpieczeństwa i obrony

Podczas trwającej obecnie sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego w Strasburgu europosłowie debatowali nt. planu obrony UE i przyszłości Europy. W dyskusji głos zabrała m.in.  Anna Fotyga.

 

Przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE zwróciła uwagę, że w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony rola PE jest ograniczona, natomiast większość kompetencji nadal należy do Rady. Zdaniem Fotygi, dyskutując na temat Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony,  podkreślić należy wagę wspólnego postrzegania zagrożeń, którego wciąż w Unii Europejskiej brakuje.  „Czy uczciwie rozważamy rozmieszczenie autentycznych misji WPBiO w naszym wschodnim sąsiedztwie, które zakwestionują ambicje Federacji Rosyjskiej w tym regionie? – pytała  minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego.   Anna Fotyga zwróciła także uwagę na kwestię bezpieczeństwa energetycznego, które znacznie pogarsza sytuację tych krajów. „Jest bardzo wiele aspektów bezpieczeństwa i musimy je uwzględnić” – mówiła polska polityk.

 

 

Zdaniem Anny Fotygi mówienie o autonomiczności strategicznej Unii Europejskiej w zakresie bezpieczeństwa w momencie, kiedy to obecność amerykańskich żołnierzy  zapewnia realne bezpieczeństwo państwom UE od Estonii po Rumunię, jest szkodliwe. Anna Fotyga wielokrotnie podkreślała, iż plany zacieśniania współpracy w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony są inicjatywą o charakterze czysto politycznym, skierowanym na pogłębienie integracji UE, a nie faktyczne zwiększenie bezpieczeństwa państw członkowskich.

 

 

Leave a Reply