Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Lipiec 2017

Anna Fotyga na Szczycie Handlowym w Kampali

Anna Fotyga, Wiceprzewodnicząca Sojuszu Konserwatystów i Reformatorów w Europie (ACRE), bierze udział w odbywającym się w Kampali (Uganda) Szczycie Handlowym zorganizowanym przez ACRE. Przedsiębiorcy i politycy z Europy oraz Afryki Wschodniej dyskutować będą o możliwościach zwiększenia handlu i inwestycji w tym regionie. Przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE poprowadzi paneli na temat perspektyw zwiększenia handlu towarami, w szczególności produktami rolnymi, między Europą a Afryką Wschodnią.
Anna Fotyga, jak zawsze podczas swoich wizyt w odległych zakątkach świata, spotka się również z Polonią mieszkającą w Ugandzie. Z kolei w sobotę była minister spraw zagranicznych odwiedzi cmentarz polskich uchodźców z czasów II wojny światowej położony w miejscowości Koja oraz Ośrodek Zdrowia im. Polskich Sybiraków w Koja, otoczony opieką Ambasady RP w Nairobi i dofinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP.

W latach 1942-1943 do Afryki dotarło ok. 18 000 polskich uchodźców, którzy uciekli z ZSRS. Jednymi z największych osiedli, w których skupili się Polacy, były dwie miejscowości na terenie dzisiejszej Ugandy – Masindi i Koja nad jeziorem Wiktorii. W każdym z osiedli zostały utworzone polskie szkoły, kościoły, szpitale, świetlice i spółdzielnie. Warto nadmienić, że w latach 40-tych XX wieku w Kojy funkcjonowała polska klinika, która w przeciwieństwie do kliniki brytyjskiej, gdzie leczono tylko białych mieszkańców, przyjmowała wszystkich potrzebujących. Dużą rolę odegrali także polscy misjonarze. Po zakończeniu wojny niemal wszyscy uchodźcy wyjechali do Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, bądź Australii.
Ośrodek Zdrowia im. Polskich Sybiraków w Kojy ma być swoistym podziękowaniem za ciepłe przyjęcie polskich uchodźców. Jego budowa była możliwa dzięki inicjatywie Związku Sybiraków i przy wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP. Docelowo, szpital ma zapewnić opiekę medyczną około 10 tys. okolicznych mieszkańców i będzie jedyną taką placówką medyczną w promieniu 25 km.

http://www.conservativesinternational.org/kampala2017

Leave a Reply