Single Blog Title

This is a single blog caption
28 Czerwiec 2017

Wizyta na wschodzie Ukrainy i w Kijowie

W dn. 22-24 czerwca Anna Fotyga odwiedziła wschodnią Ukrainę oraz odbyła wiele spotkań w Kijowie.  Przewodnicząca podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE udała się m.in. do miejscowości, w których prorosyjscy separatyści niemal każdego dnia atakują ukraińskie pozycje wojskowe, ale także na terytoria zamieszkałe przez ludność cywilną. Według informacji OBWE, od początku 2017 r. w Donbasie wśród ludności cywilnej odnotowano 45 ofiar śmiertelnych i 216 rannych. W Kijowie Anna Fotyga spotkała się m.in. z przewodniczącym ukraińskiego parlament Andirejem Parubijem oraz zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołyksandrem Litwinienko.   Tradycyjnie była szefowa MSZ złożyła także kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni oraz na Majdanie. Europoseł uczestniczyła także w ingresie biskupa Witalija Krywickiego oraz spotkała się z liderami Tatarów krymskich, m.in. Mustafą Dżemilewem i Refatem Czubarowem.

Po spotkaniu z przewodniczącym Werchownej Rady Anna Fotyga udała się wraz z przewodniczącym Grupy Przyjaciół  Europejskiej Ukrainy w Parlamencie Europejskim, Petrasem Austreviciusem, oraz przedstawicielami Rady Najwyższej Ukrainy i ambasadorami państw UE akredytowanymi w Kijowie na wschód Ukrainy, by dokonać oceny bezpieczeństwa, sytuacji humanitarnej oraz zagrożeń dla środowiska naturalnego.  Na początku odwiedzono wspierane przez Unię Europejską  projekty w mieście Kremina w obwodzie ługańskim – bibliotekę dla dzieci oraz centrum małego biznesu.  Następnie Anna Fotyga odwiedziła Punkt Kontroli Wjazdu Wyjazdu Majorsk. Poza oceną sprawnie funkcjonującego punktu, europoseł rozmawiała także z miejscową ludnością, pochodzącą także z terenów okupowanych przez prorosyjskich separatystów.  Następnie spotkała się z władzami lokalnymi oraz przedstawicielami administracji rządowej, zwracając uwagę m.in. na negatywne skutki prowadzonej przez Rosję propagandy, utrudniającej reintegrację ludności.

Następnym punktem była Awidjewka, w której to miejscowości, według obserwatorów OBWE, utrzymuje się szczególnie trudna sytuacja. W rejonie Awdiejewki i Krasnogoriwki prorosyjscy bojownicy prowadzą ostrzał dzielnic mieszkalnych wykorzystując 82 mm moździerze, a także RPG i wszystkie rodzaje broni palnej.  Pod ostrzał często trafiają budynki użyteczności publicznej – szkoły, szpitale i inne.  Delegacja oceniła wyrządzonych przez ostrzał szkód, spotykając się także z ukraińskimi oddziałami, które narażone są na największy ostrzał prorosyjskich bojowników. W Awdiejewce na początku czerwca br., w związku z uszkodzeniem przez bojowników gazociągu i pozbawieniem mieszkańców dostaw gazu, wprowadzono sytuację nadzwyczajną. Ostrzały Awdiejewki przez bojowników prowadzą również do częstych przerw w dostawie wody w związku z uszkodzeniami trakcji elektrycznych dostarczających prąd do stacji flirtowania wody pitnej dla miasta. Szczególne zagrożenie dla bezpieczeństwa niesie zaś ostrzał zlokalizowanych w mieście, jednych z największych w Europe, zakładów koksochemicznych. Podczas spotkania z przedstawicielami władz lokalnych i państwowych, członkami Werchownej Rady oraz dowódcami wojskowymi, oceniono zagrożenia zarówno dla środowiska naturalnego, jak i miejscowej ludności.

Po powrocie do Kijowa Anna  Fotyga tradycyjnie złożyła także kwiaty na Polskim Cmentarzu Wojennym w Kijowie-Bykowni oraz na Majdanie. Następnie uczestniczyła także w ingresie biskupa Witalija Krywickiego. Szefowa podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE spotkała się także z zastępcą sekretarza Rady Bezpieczeństwa Ukrainy Ołyksandrem Litwinienko oraz kierownictwem przedstawicielstwa UE w Kijowie.  Anna Fotyga odwiedziła także Medżlis, gdzie spotkała się z liderami Tatarów krymskich, m.in. Mustafą Dżemilewem i Refatem Czubarowem. Omówiono pogarszającą się sytuację Tatarów na okupowanym Krymie, zarówno pod względem ekonomicznym, praw człowieka, społecznym, jak i niszczenia kultury tatarskiej. Liderzy tatarskiej społeczności podziękowali Annie Fotydze za dotychczasowe wsparcie.

Leave a Reply