Single Blog Title

This is a single blog caption
06 Kwiecień 2017

Anna Fotyga: Magnicki zginął, bo odważył się dotknąć nietykalnych

Dzisiaj w Parlamencie Europejskim w Strasburgu miała miejsce debata na temat ostatnich wydarzeń w Rosji, kiedy to w Moskwie, Petersburgu i innych dużych miastach doszło do masowych aresztowań demonstrantów protestujących przeciwko korupcji władz rosyjskich. W imieniu grupy EKR głos zabrała przewodnicząca podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE, Anna Fotyga.

„Oddaję cześć Siergiejowi Magnickiemu, odważnemu rosyjskiemu prawnikowi, który ujawnił największy skandal podatkowy w rosyjskiej historii”  – mówiła Anna Fotyga. Minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego przypomniała, iż Magnicki podczas aresztu przedprocesowego, gdzie trafił pod fałszywymi zarzutami, został  poddany torturom, w wyniku czego zmarł .  „Za to, że dotknął nietykalnych” – mówiła Fotyga odwołując się do międzynarodowej kampanii na rzecz ukarania sprawców morderstwa Magnickiego, ujawniającej korupcyjne powiązania oraz śledzące ulokowane na Zachodzie fundusze ukradzione rosyjskiemu społeczeństwu.

„Widzimy tutaj ciemną, mściwą twarz systemu sądownictwa rosyjskiego” – mówiła Anna Fotyga, przypominając, iż po śmierci Magnickiego rosyjska prokuratura wystosowała przeciwko niemu akt oskarżenia i został on już pośmiertnie skazany.

Anna Fotyga zaapelowała do parlamentarzystów, by wyrazili cześć pamięci  Siergieja Magnickiego poprzez przyjęcie zgłoszonej przez nią poprawki, w której wnosi o ustanowienie wspólnego unijnego wykazu funkcjonariuszy odpowiedzialnych za śmierć rosyjskich demaskatorów oraz za nielegalne przetrzymywanie i skazywanie innych działaczy praw człowieka i demonstrantów oraz o nałożenie i wdrożenie ogólnounijnego zakazu wydawania wiz odpowiedzialnym za korupcję i śmierć Magnickiego. W swoim wniosku Anna Fotyga zabiega także o zamrożenie wszelkich aktywów finansowych, które mogą oni – bądź bezpośredni członkowie ich rodzin – posiadać w Unii Europejskiej.

 

Leave a Reply