Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka

„Ten panel to trybut dla Eugeniusza Kwiatkowskiego, pochodzącego z Krakowa inicjatora budowy portu i miasta Gdyni oraz otwarcia Polski na świat poprzez solidny i trwały związek z Morzem Bałtyckim” – mówiła Anna Fotyga rozpoczynając debatę „Bezpieczeństwo morskie i niebieska gospodarka”, odbywającą się w ramach trwających w Krakowie dni studyjnych grupy EKR.

Jerzy Materna  sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przedstawił cele i priorytety ministerstwa. Wśród najważniejszych znalazł się projekt drogi wodnej łączącej bezpośrednio Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. Minister przedstawił kalendarium projektu przekopu Mierzei Wiślanej. Materna zaprezentowała także plany rozwoju żeglugi śródlądowej.   Z kolei prowadząca panel Anna Fotyga podkreśliła, iż mówiąc o rozwoju, niezwykle istotny jest dostęp do portów od strony lądu poprzez rozwiniętą infrastrukturę drogową i kolejową.

Z kolei Tomasz Szatkowski podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej przedstawił zagrożenia dla bezpieczeństwa morskiego, szczegółowo opisując główne niebezpieczeństwa w basenie Morza Bałtyckiego.  Szatkowski wymienił tutaj ostatnie incydenty z udziałem rosyjskich sił powietrznych oraz marynarki. Minister przedstawił także aktywność polskiej marynarki na rzecz poprawy bezpieczeństwa morskiego.

Także Giles Noakes, Chief Maritime Security Officer w The Baltic and International Maritime Council wymienił  szereg zagrożeń, które mają wpływ na transport i handel morski, wskazują m.in. na piractwo, masową migrację, przemyt narkotyków, wojnę w Jemenie i zagrożenie ze strony Daesh/ISIS, a także rosyjską ekspansję.  Jako bardzo skuteczny sposób zwalczania tego typu zagrożeń Noakes wymienił operację Atalanta. Anna Fotyga potwierdziła skuteczność współpracy w ramach Atalanty, zaznaczając, że także po Brexicie potrzebna jest bliska współpraca z Wielką Brytanią, także na Bałtyku. Przewodnicząca SEDE stwierdziła także, iż nielegalna aneksja Krymu bardzo zmieniła sytuację bezpieczeństwa w basenie Morza Czarnego.  Z kolei Ruža Tomašić, chorwacka europoseł  i członek komisji rybołówstwa PE opisała uwarunkowania chorwackiego rybactwa, wskazując na podobieństwa do gałęzi tej gospodarki w Polsce oraz konieczność podejścia regionalnego do polityki rybackiej.  Podczas bardzo ciekawej dyskusji z udziałem m.in. brytyjskich europosłów Anna Fotyga poruszyła m.in. temat zagrożeń związanych z Gazociągiem Północnym.

Powiązane wpisy

Leave a Reply