Anna Fotyga za liberalizacją wizową dla Gruzji

Anna Fotyga pełniąca z ramienia grupy EKR funkcję kontrsprawozdawcy opinii komisji AFET „Państwa trzecie, których obywatele muszą posiadać wizy podczas przekraczania granic zewnętrznych, oraz te, których obywatele są zwolnieni z tego wymogu (Gruzja)” poparła liberalizację wizową dla Gruzji. Na posiedzeniu komisji, na którym omawiana była opinia, była Minister Spraw Zagranicznych podkreśliła: „Obawiam się, że jakiekolwiek wahanie, czy opóźnianie postępów w zakresie programu bezwizowego dla obywateli Gruzji może okazać się przeciwskuteczne. (…) Jeśli myślimy o impecie politycznym, o całej dynamice sytuacji, bardzo ważne jest to abyśmy rozwiązali problem ruchu bezwizowego dla Gruzinów przed mającymi nastąpić jesienią wyborami parlamentarnymi w tym kraju. Mam nadzieję, że decyzja Rady będzie pozytywna. Takie rozwiązanie popierają też wszystkie partie polityczne w Gruzji, które mają prozachodni charakter.” Odnosząc się do trudnej sytuacji opozycji w Gruzji Anna Fotyga zaznaczyła, że popiera wszystkie obawy zgłaszane wcześniej przez posłów: „Główne partie polityczne są teraz partiami prozachodnimi i dlatego ważne jest to, żeby UE wysłała jasny sygnał władzom gruzińskim, że prawa opozycji muszą być respektowane. To jest absolutnie kluczowe i oczekujemy pozytywnego rozwiązania tego problemu”.
W mijających tygodniach to już kolejna inicjatywa byłej Minister Spraw Zagranicznych wspierająca przyspieszenie finalizacji procesu liberalizacji wizowej dla Gruzji. W ramach swojego mandatu europosła Anna Fotyga wystąpiła z pytaniem parlamentarnym do Komisji Europejskiej dotyczącym tego problemu:
„Pomyślne zakończenie procesu liberalizacji wizowej ma kluczowe znaczenie dla wzmocnienia partnerstwa między UE a Gruzją, a także dla wzmacniania procesów demokratycznych w tym kraju. Jest to proces, wspierany przez całe środowisko polityczne w Gruzji, w tym opozycję.
W sytuacji wojny informacyjnej i psychologicznej toczonej przeciwko UE i Gruzji przez Kreml, ważne jest, aby zapewnić terminowe zakończenie procesu liberalizacji wizowej. Przepływ informacji z Kremla ma zakłócić procesy demokratyczne w Gruzji oraz zdyskredytować UE. Dlatego przyznanie Gruzji ruchu bezwizowego ma zasadnicze znaczenie dla bardziej efektywnej współpracy z Gruzją. Będzie to korzystne dla obywateli gruzińskich, którzy indywidualnie i osobiście odczują korzyści płynące ze współpracy z UE.
1. Czy Komisja ma świadomość, iż odmowa przyznania ruchu bezwizowego dla Gruzji może miećnegatywne skutki dla demokratycznego rozwoju kraju, a także partnerstwa z UE?
2. Jakie kroki Komisja zamierza podjąć w celu bieżącego informowania państw członkowskich o znaczeniu procesu liberalizacji reżimu wizowego dla Gruzji?
3. Jakie kroki Komisja zamierza podjąć, w celu zapewnienia pozytywnego sfinalizowania procesu liberalizacji wizowej dla Gruzji?”.
Kwestia ruchu bezwizowego dla Gruzji była również tematem rozmów, które Anna Fotyga odbyła w zeszłym tygodniu w Strasburgu z Prezydentem Gruzji, Giorgim Margvelashvilim oraz Komisarzem ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych, Johannesem Hahnem. Przewodnicząca SEDE podkreślała, że zwłoka w przyznaniu reżimu bezwizowego lub przesunięcie pozytywnego sfinalizowania procesu liberalizacji na termin po wyborach parlamentarnych w Gruzji, może zwiększyć w tych wyborach szanse ugrupowań prorosyjskich.

Powiązane wpisy

Leave a Reply