Anna Fotyga o aktach przemocy we wschodnim Kongo

Podczas sesji plenarnej w Brukseli odbyła się debata na temat sytuacji w Kongo. W imieniu delegacji PiS w debacie głos zabrała m.in. Anna Fotyga.

Szacuje się, że w okresie od października 2014 r. do maja 2016 r., akty przemocy we wschodnim Kongo pochłonęły życie 1116 ofiar, 1470 osób zostało uprowadzonych, a 34 297 rodziny zostały przymusowo wysiedlone lub rozłączone. Masowe mordy we wschodnim Kongo są wynikiem skomplikowanych powiązań między sferą polityki, podziałami etnicznymi i konfliktami o wydobycie surowców naturalnych. W kraju rośnie napięcie polityczne związane z dążeniem prezydenta Kabili do utrzymania się przy władzy wbrew zapisom konstytucji. Rządzący Kongiem od 2001 roku Kabila oskarżany jest o opóźnianie wyborów prezydenckich wypadających w listopadzie br. Kongijska opozycja 9 czerwca przyjęła wspólną deklarację o braku zgody na przedłużenie kadencji prezydenta.

Anna Fotyga, przewodnicząca Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony PE, podkreśliła, że obywatele Konga po raz kolejny znoszą niebywałe akty okrucieństwa, których dopuszczają się uzbrojone oddziały milicji we wschodniej części tego kraju. Spowodowane jest to brakiem stabilności politycznej w okresie przekazywania władzy. Fotyga zaznaczyła, że konstytucja DRK musi być przestrzegana w celu terminowego przeprowadzenia wyborów pod koniec 2016 roku. „Konieczne jest wprowadzenie w życie marcowej rezolucji ONZ i wznowienie wspólnych działań w ramach rozszerzonego mandatu misji MONUSCO”– przekonywała minister spraw zagranicznych w rządzie Jarosława Kaczyńskiego. Anna Fotyga podkreśliła również rolę społeczności międzynarodowej w walce z bezkarnością oraz znaczenie Międzynarodowego Trybunału Karnego.

Powiązane wpisy

Leave a Reply