Anna Fotyga: Skala barbarzyństwa wobec Tatarów krymskich jest niespotykana

W czwartek w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji Tatarów krymskich. W imieniu delegacji PiS głos zabrała przewodnicząca Podkomisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony (SEDE) Anna Fotyga. Parlament przyjął także rezolucję w tej sprawie.

 

„Krym jest domem, ojczyzną Tatarów krymskich. Tatarzy podlegali barbarzyńskiej polityce rosyjskiej, polityce czystek etnicznych za czasów caratu, za czasów Stalina i teraz, szczególnie po aneksji Krymu – przez Federację Rosyjską” – powiedziała Anna Fotyga. „Dokonywane są nadal czystki etniczne, giną ludzie. Podobnie się dzieje z innymi mniejszościami, ale skala barbarzyństwa wobec Tatarów krymskich jest niespotykana. Ich przywódca Mustafa Dżemilew wzywa do zwiększenia, zaostrzenia sankcji wobec Rosji związanych z agresją na Ukrainę” – dodała przewodnicząca SEDE.

 

Debata została zorganizowana w odpowiedzi na pogorszenie sytuacji mniejszości na okupowanym Krymie, zwłaszcza Tatarów krymskich. 26 kwietnia 2016 r. reprezentujący siły okupacyjne Krymski Sąd Najwyższy wydał orzeczenie, które jakoby uznaje, że Medżlis narodu Tatarów krymskich jest organizacją ekstremistyczną i zakazał jego działalności na półwyspie krymskim.

 

Od początku okupacji Krymu wytoczono ponad 130 spraw karnych przeciwko Tatarom krymskim, 21 zostało porwanych, nie odnaleziono dziewięciu, a trzech później znaleziono martwych. Atmosfera strachu, zastraszania, fizycznej i psychicznej presji zmusiła ponad 20 tys. Tatarów krymskich do opuszczenia Krymu i przeniesienia się na kontynentalną Ukrainę.

 

Rezolucja wzywa do uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i cofnięcia decyzji o zakazie działalności Medżlisu narodu Tatarów krymskich. Wzywa społeczność międzynarodową do przeprowadzenia śledztwa w sprawie zbrodni popełnionych od zajęcia Krymu i rozpoczęcia konfliktu na wschodniej Ukrainie, a zwłaszcza wszystkich przypadków zaginięć, tortur i łamania praw człowieka.  Rezolucja przypomina, że istniejące sankcje UE wobec Rosji nałożone w odpowiedzi na nielegalną aneksję Krymu pozostają w mocy do czasu przywrócenia suwerenności Ukrainy nad Krymem oraz wzywa Radę Europejską do zastosowania personalnych sankcji wobec osób, które są odpowiedzialne za  prześladowania Medżlisu oraz Tatarów krymskich.

 

W ostatnich miesiącach problem sytuacji Tatarów krymskich był podejmowany kilkakrotnie – w lutym Parlament Europejski przyjął rezolucję nt. sytuacji w dziedzinie praw człowieka na Krymie, szczególnie Tatarów krymskich. W marcu z inicjatywy Anny Fotygi odbyła się konferencja poświęcona Tatarom krymskim połączona z projekcją filmu w reż. Christiny Paschyn „A Struggle for Home: The Crimean Tatars” („Walka o dom: Tatarzy krymscy”).

Powiązane wpisy

Leave a Reply