Anna Fotyga apeluje o odpowiedź UE na wojnę propagandową Kremla i przestrzeganie sankcji

 „Jednym z obszarów prowadzonej przez Federację Rosyjską wojny hybrydowej przeciwko Ukraine jest propaganda, realizowana m.in. przez media rosyjskojęzyczne. Stały się one istotnym elementem polityki siłowej Kremla, w ostatnim czasie skierowanym także przeciwko niektórym państwom członkowskim Unii Europejskiej” –  czytamy w pytaniu wystosowanym do Wysokiej Przedstawiciel Federiki Mogherini.

W piśmie Anna Fotyga zauważa, iż jak dotąd UE nie przeciwstawiła się propagandzie  rosyjskojęzycznych mediów, pomimo punkt 7 Konkluzji Rady do Spraw Zagranicznych w sprawie Ukrainy z dnia 29.01.2015 r., w którym czytamy, iż „Rada zleca wysokiej przedstawiciel / wiceprzewodniczącej, by (…)UE nasiliła starania, które mają w dalszym stopniu usprawnić komunikację strategiczną wspierającą polityki UE oraz by przeanalizowała możliwe rozwiązania w kwestii ustanowienia osobnego zespołu ds. komunikacji, który kierowałby tymi działaniami. Działania takie powinny obejmować proaktywne informowanie o politykach UE, korygowanie błędnych informacji, gdy się ukazują, a także wsparcie dla dalszego rozwijania niezależnych mediów w przedmiotowym regionie.”

W związku z powyższym Anna Fotyga pyta Wysoką Przedstawicielo o podjęte przez UE kroki w celu przeciwstawienia się rosyjskiej propagandzie i usprawnienia komunikacji strategicznej UE, a także, czy Federika Mogherini „przewiduje możliwość nałożenia sankcji na ważne narzędzie rosyjskiej wojny hybrydowej, jakim są kontrolowane przez Kreml i rosyjskiej służby media”?

Anna Fotyga dopytuje się także Radę o przestrzeganie nałożonych na Federację Rosyjską sankcji w zakresie  wywozu niektórych towarów i technologii podwójnego zastosowania oraz ograniczenia dostępu do rynku kapitałowego wobec niektórych instytucji finansowych. Posłeł do Parlamentu Europejskiego zwraca uwagę, iż w ostatnim czasie podjęto szereg działań ewidentnie będących sprzecznych z duchem sankcji, postanowieniami Rady, rezolucjami PE czy oświadczeniami WP, wmieniając . wspólne przedsięwzięcia europejskich banków z rosyjskim rządowym Funduszem Inwestycji Bezpośrednich mające obejść sankcje nałożone na bank VEB oraz pożyczki udzielone Gazpromowi, będącemu narzędziem neoimperialnej polityki Kremla. Z kolei utworzenie przez europejskie firmy spółki joint venture w celu montażu helikopterów z udziałem największego koncernu zbrojeniowego Rostiech i Rosnieftu, czy inwestycja w kontrolowanego przez Rostiech Kamaza (wytwórcę m.in. sprzętu wojskowego oraz produktów tzw. dual use), to według Anny Fotygi typowe przykłady doinwestowania rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego, a także poprzez współpracę technologiczną – złamania zakazu eksportu technologii podwójnego zastosowania.

Powiązane wpisy

Leave a Reply