O sytuacji w Afryce i na Bliskim Wschodzie

Kwestie bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie i całym kontynencie afrykańskim były tematem rozmowy Anny Fotygi z ambasadorem Królestwa Maroka Menouar Alemem oraz charge d’affaires Republik Iraku Jwan Hasan Khioka.

Podczas spotkania poruszono zaangażowanie państw afrykańskich w stabilizację całego kontynentu. Szczególną uwagę poświęcono sytuacji w regionie Sahelu oraz w Republice Środkowoafrykańskiej, do której tego samego dnia udała się delegacja SEDE, a w którym to kraju w ramach międzynarodowych misji służy obecnie 600 marokańskich żołnierzy. W opinii ambasadora Maroka jedyną drogą do poprawy bezpieczeństwa w Sahelu jest współpraca państw regionu oraz organizacji międzynarodowych UE, NATO i ONZ. Dyplomata podkreślił konieczność wielopłaszczyznowego podejścia – obok kwestii bezpieczeństwa, istotne są także gospodarka, sprawy społeczne, pomoc humanitarna, organizacje pozarządowe oraz kwestie kulturowe i religijne. Wiele uwagi poświęcono kwestii deradykalizacji społeczeństwa, omawiając marokańskie doświadczenia. Omówiono podejmowane przez Ligę Arabską inicjatywy, w tym najnowszą odnoszącą się do konfliktu izraelsko-palestyńskiego.

Dużo uwagi poświęcono sytuacji w Iraku. Jwan Hasan Khioka, charge d’affaires Ambasady Republiki Iraku, podziękowała za udzielane przez Unię Europejską wsparcie w zwalczaniu terroryzmu z tzw. ISIS. Dyplomata przedstawiła bieżącą sytuację oraz perspektywy odzyskania pełnej kontroli nad całym terytorium kraju. Rozmawiano także o sytuacji politycznej kraju.

Powiązane wpisy

Leave a Reply