Anna Fotyga na czele delegacji do Republiki Środkowoafrykańskiej

Anna Fotyga przewodniczy delegacji podkomisji bezpieczeństwa i obrony do Republiki Środkowoafrykańskiej. Celem wizyty jest m.in. zapoznanie się z działalnością misji EUFOR RCA oraz sytuacją w jednym z najbiedniejszych i najbardziej zdestabilizowanych państw w Afryce.

Anna Fotyga podczas wizyty w RŚA spotka się min. z tymczasową prezydent kraju Catherine Samba-Panza, minister obrony Marie-Noelle Koyara i szefem sztabu generałem Buba. O sytuacji w tym kraju szefowa SEDE rozmawiać będzie także z dowódcami misji Unii Europejskiej (EUROF RCA), Organizacji Narodów Zjednoczonych (MINUSCA oraz UNPOL), Unii Afrykańskiej (MISCA) oraz francuskiej (SANGARIS).  Anna Fotyga spotka się m.in. z żołnierzami z Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Republice Środkowafrykańskiej. Będzie to okazja do podsumowania służby ponad pięćdziesięciu polskich żołnierzy, którzy w najbliższych dniach kończą swoją misję. Okazją do oceny nastrojów społecznych będzie spotkanie z liderami religijnymi – arcybiskupem Nzapalainga, imamem Kobine oraz pastorem Guerekoyame. Polityk spotka się także z przedstawicielami organizacji pozarządowych. Na koniec misji Anna Fotyga spotka się z polskimi misjonarzami oraz Polakami mieszkającymi w Republice Środkowoafrykańskiej.

 Republika Środkowoafrykańska (ok. 5 mln mieszkańców, obszar zbliżony wielkością do terytorium Polski) to jeden z najbiedniejszych krajów świata, którego mieszkańcy od wielu lat nękani są zamachami stanu i buntami. Obecnie trwający konflikt rozpoczął się wojną domową, toczącą się w latach 2004-2007 między koalicją Seleka, składającą się z przedstawicieli islamskiej północy (15% mieszkańców kraju to muzułmanie) a siłami rządowymi prezydenta Francisa Bozizé, reprezentującego chrześcijańską część społeczeństwa (ok. 50% mieszkańców tej republiki to chrześcijanie, a 35 % − animiści). Oficjalnie wojna zakończyła się porozumieniem pokojowym, podpisanym w kwietniu 2007 roku, jednak w grudniu 2012 konflikt wybuchł ponownie, a jego efektem było przejęcie władzy przez rebeliantów. Na początku 2013 roku urzędujący prezydent F. Bozizé uciekł z kraju, a lider Seleki, Michel Djotodia, mianował się jego następcą. Mimo zaangażowania znacznych sił pokojowych Unii Afrykańskiej, pod koniec 2013 roku nastąpiła eskalacja konfliktu pomiędzy społecznością muzułmańską i chrześcijanami. Według źródeł międzynarodowych, dokonano w tym kraju wielu masowych zbrodni na ludności cywilnej, a liczba uchodźców wewnętrznych oceniana jest przez ONZ na ok. 500 tys. osób, co stanowi 10 % populacji kraju. Szczególnie trudna jest sytuacja ok. 100 tys. osób cywilnych, które schroniły się przed terrorem na lotnisku w stolicy kraju Bangi (700 tys. mieszkańców). Trudna sytuacja dotyczy także ok. 40 polskich misjonarzy, przebywających w RŚA.

Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych w swoim raporcie, sporządzonym 5 sierpnia 2013 roku dla Rady Bezpieczeństwa NZ, określił ogólną sytuację w Republice Środkowoafrykańskiej jako całkowity upadek prawa i porządku. W kraju panuje anarchia; rozpadły się właściwie wszystkie struktury państwowe. Siły zbrojne tego państwa, liczące około 6 tys. żołnierzy, nie mają zdolności bojowych, by zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom i opanować sytuację w całym kraju.
Pod koniec 2013 roku oceniono, że brak szybkiego zwiększenia realnej pomocy społeczności międzynarodowej może pogłębić katastrofę humanitarną w tym kraju. (zawww.pkwrsa.wp.mil.pl)

Powiązane wpisy

Leave a Reply