Parlament Europejski dyskutował nad sytuacją w Afryce Północnej

Podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się debata na temat sytuacji w Egipcie. 

 Europoseł PiS przypomniał, że liczbę Koptów (egipskich chrześcijan) szacuje się na ok. 7-8 milionów, co oznacza, że stanowią 10% populacji kraju i są najliczniejszą mniejszością chrześcijańską na Bliskim Wschodzie.

Dawid Jackiewicz podkreślił, że chrześcijanie są nie tylko atakowani w swoich kościołach, szkołach czy domach, ale także dyskryminowani poprzez odmowę dostępu do wysokich stanowisk w administracji, wojsku czy brak zgody na budowę kościołów.

 „Jaskrawym przykładem jest chociażby oznaczanie sklepów koptyjskich czarnym znakiem X, aby odróżnić je od sklepów muzułmańskich. Członkowie duchowieństwa, jak też działacze koptyjscy bezskutecznie zwracali się do władz Egiptu, z prośbą o wysłanie służb bezpieczeństwa celem zapewnienia im ochrony. Niestety bezskutecznie” – mówił Jackiewicz.

 Europoseł PiS przypomniał także splądrowanie wioski Deir Jabal al Their, dokonane nie przez Bractwo Muzułmańskie, ale przez urzędników państwowych.   „Jest to bez wątpienia efekt islamizacji kraju za rządów Mursiego, która doprowadziła wręcz do zmiany konstytucji i ustanowienia Egiptu państwem islamu. Dziś funkcjonariusze państwowi, których obowiązkiem jest ochrona wszystkich obywateli, prześladują ich za wyznawanie religii innej niż islam” – powiedział Dawid Jackiewicz. „Nadszedł czas, aby społeczność międzynarodowa przestała przymykać oczy na prześladowania chrześcijan w Egipcie i głośno opowiedziała się za jej prawami w myśl jednej z podstawowych wartości UE, jaką jest ochrona praw mniejszości” – wezwał europoseł PiS.

 Podczas tej sesji plenarnej Parlament Europejski debatował także nad sytuacją w Libii.

Anna Fotyga, podkreśliła, że pomimo wysiłków Unii Europejskiej sytuacja w Libii wciąż się pogarsza i trudno patrzeć w przyszłość tego kraju z optymizmem. „Bardzo niepokoi mnie sytuacja związana z ogłoszeniem kalifatu w Darnie jak również sytuacja w regionie Al-Bajda, gdzie dochodzi do porwań. Mamy tam do czynienia z radykalnym islamem i należy lepiej przyjrzeć się tej sytuacji od wewnątrz” – mówiła Fotyga.  Anna Fotyga o sytuacji w Libii rozmawiała także z parlamentarzystami z Maroka, w tym z członkami wspólnej komisji międzyparlamentarnej Maroko-UE. Bezpieczeństwo w regionie Sahelu będzie tematem najbliższego posiedzenia kierowanej przez Annę Fotygę podkomisji bezpieczeństwa i obrony PE.

 Z kolei europoseł Kosma Złotowski w swoim wystąpieniu podkreślał przede wszystkim skutki obalenia reżimu Muammara Kadafiego w Libii i pustkę, jaka powstała w tym kraju pozakończeniu operacji militarnej.

 

 

 

 

 

Powiązane wpisy

Leave a Reply