Ukraina i Gruzja zwiększają bezpieczeństwo Unii Europejskiej

Ukraina i Gruzja zwiększają bezpieczeństwo Unii Europejskiej

Partnerstwo w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony i zaangażowanie państw sąsiedzkich było jednym z tematów wczorajszego posiedzenia stałej podkomisji bezpieczeństwa i obrony Parlamentu Europejskiego.  W prowadzonych przez Annę Fotygę obradach udział wzięli przedstawiciele m.in. Gruzji i Ukrainy.

Jak poinformował Alessandro Mariani z Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych dotychczas 16 państw – od Nowej Zelandii po Kanadę – podpisało umowy współdziałania z Unią Europejską w ramach Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony. Od 2003 roku, kiedy to uruchomiono misję policyjną w Bośni i Hercegowinie, w wojskowych i cywilnych operacjach UE uczestniczyło łącznie 45 państw, z których znaczna część stała się w kolejnych latach członkami UE. W realizowanych obecnie misjach 560 osób personelu misji pochodzi z państw partnerskich, co stanowi 8 proc. całej liczby zaangażowanych żołnierzy, policjantów i personelu pomocniczego. Na podkreślenie zasługuje zaangażowanie gruzińskiej kompanii piechoty w misję EUFOR w Republice Środkowoafrykańskiej. Gruzini, po Francji, stali się tym samym największym kontrybutorem tej misji.  Z kolei Ukraina miała znaczący wkład w misję EUNAVFOR Atalanta, wysyłając do zwalczania piratów swój flagowy okręt. Na fregacie służyło wówczas blisko 250 osób.

Tamar Kakanadze, cywilny przedstawiciel Ministerstwa Obrony Gruzji przy UE podkreślała, iż udział w misjach WPBiO jest swego rodzaju odwdzięczeniem się za realizowaną w Gruzji misję EUMM Georgia. Jest także okazją do zapoznania się z obowiązującymi w Unii procedurami. Z kolei gen. Borys Kremenetski reprezentujący ukraińskie przedstawicielstwo przy UE podkreślał, iż udział w antypirackiej misji dał możliwość podjęcia współpracy z wieloma agendami UE.

„Posiedzenie było niezwykle ciekawe. Wieloletni członkowie komisji SEDE, od skrajnej lewicy po chadecję, wskazywali, iż po raz pierwszy mogli dowiedzieć się, w jaki sposób państwa partnerskie wzmacniają bezpieczeństwo całej Unii. To bardzo istotne, biorąc pod uwagę sytuację, w jakiej znajdują się Gruzja, Ukraina czy Mołdowa” – podsumowuje posiedzenie podkomisji Anna Fotyga. Przewodnicząca SEDE zadeklarowała także, że przedstawiciele Mołdowy oraz innych państw przyczyniających się do zwiększenia bezpieczeństwa UE będą zapraszani na kolejne posiedzenia SEDE.

Jednym z punktów poniedziałkowego posiedzenia komisji były także sprawy przemysłu i badań naukowych związanych z obronnością. Głos w tej sprawie zabrali Denis Roger z Europejskiej Agencji Obrony oraz Sławomir Tokarski reprezentujący Komisję Europejską. Rozmówcy podkreślili, iż z uwagi na kurczące się budżety obronne niezbędna jest synergia w zakresie badań w obszarach cywilnych i wojskowych, gdyż nawet 60-70 proc. projektów z tych dwóch obszarów pokrywa się. Sławomir Tokarski zwrócił uwagę, iż Europa nie może utracić przewagi technologicznej, a przemysł to także miejsca pracy. Zdaniem Anny Fotygi debata ta była początkiem ważnej dyskusji, której elementem jest konieczność zapewnienia równej konkurencji w dziedzinie przemysłu i badań.

Powiązane wpisy

Leave a Reply