Single Blog Title

This is a single blog caption
11 Kwiecień 2014

IV rocznica katastrofy pod Smoleńskiem

W przeddzień IV rocznicy katastrofy smoleńskiej, tj. 9 kwietnia 2014 roku poseł Anna Fotyga uczciła pamięć ofiar składając kwiaty pod Epitafium Smoleńskim w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, pod tablicą śp. Lecha Kaczyńskiego w Sopocie przy ulicy Kościuszki 47 oraz pod Epitafium Smoleńskim w kościele pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gdyni-Karwinach.

W dniu 10 kwietnia 2014 roku w Warszawie w czwartą rocznicę katastrofy pod Smoleńskiem, uroczystości rozpoczęła o godz. 8.00 Eucharystia w kościele seminaryjnym p.w. Wniebowzięcia NMP. Następnie przed Pałacem Prezydenckim odbył się Apel Pamięci oraz projekcje filmów dokumentalnych m.in.: „Anatomia upadku cz. 2„ autorstwa dziennikarki Anity Gargas, a także film Joanny Lichockiej i Jarosława Rybickiego pt.: „Prezydent”.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z delegacją Prawa i Sprawiedliwości odwiedził warszawskie Powązki. Złożył kwiaty przed pomnikiem ofiar katastrofy i na grobach ofiar. Uwieńczeniem warszawskich uroczystości była Msza Św. w intencji ofiar katastrofy w Bazylice Archikatedralnej p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie, skąd pod Pałac Prezydencki wyruszył “Marsz pamięci”.

Polska kultura i polska tożsamość wyrasta z chrześcijaństwa. A przecież to w chrześcijaństwie, w naszej wierze, tak ważne są słowa „prawda nas wyzwoli”mówił Jarosław Kaczyński

Prawda jest potrzebna także by budować dobre stosunki między ludźmi i między narodami. Lech Kaczyński, mój świętej pamięci brat, prezydent, nie wygłosił przemówienia w Katyniu. Ale przygotował je. I w tych słowach było o kłamstwie i o prawdzie. Miał mówić, że na kłamstwie nie da się zbudować żadnych trwałych relacji. Że kłamstwo dzieli ludzi i narody, przynosi nienawiść i złość, że potrzeba nam prawdy – przypominał słowa Lecha Kaczyńskiego jego brat.

W Sopocie 10 kwietnia 2014 roku asystent poseł Anny Fotygi złożył kwiaty pod tablicą upamiętniającą śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego małżonkę w kościele pw. św. Bernarda.

W Gdańsku 10 kwietnia 2014 r o godz. 18.30 odbyła się Msza Św. w intencji ofiar. Homilię wygłosił ks. kanonik Ludwik Kowalski, proboszcz parafii pw. św. Brygidy. Podkreślił z mocą, że fundamentalną wartością jest prawda, zarówno w wymiarze indywidualnym jak i społecznym. Prawda wyzwala twórcze siły i buduje wspólnotę. Dlatego domaganie się prawdy jest elementarnym prawem jednostki i grup społecznych. Po Mszy Św. były rozdawane różańce z imieniem i nazwiskiem osoby poległej w Smoleńsku w celu modlitwy w jej intencji. Potem uformował się marsz milczenia. Uczestnicy udali się do Bazyliki Mariackiej pod Epitafium Smoleńskie, gdzie spoczywa Maciej Płażyński, Marszałek Sejmu RP. Tu odmówiono modlitwę oraz złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu poseł Anny Fotygi pracownik biura poselskiego złożył biało-czerwoną wiązankę i zapalił żałobną świecę.

Również w Tczewie uczczono pamięć ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Z inicjatywy struktur miejskich Prawa i Sprawiedliwości oraz Klubu Gazety Polskiej odprawiona została Msza Św. w intencji ofiar tragedii smoleńskiej. Po zakończeniu Mszy, cześć ofiarom oddano pod tablicą upamiętniającą pobyt Prezydenta Rzeczpospolitej w Tczewie. W imieniu poseł Anny Fotygi kwiaty złożył pracownik biura poselskiego.

Leave a Reply