Single Blog Title

This is a single blog caption
24 Luty 2014

Msza Święta w intencji Ukrainy w Bazylice Mariackiej w Gdańsku

W niedzielę, 23 lutego 2014 roku w Bazylice Mariackiej odbyła się Msza Święta w intencji ofiar oraz o pokój na Ukrainie. Mszę koncelebrował Metropolita Gdański Ksiądz Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Nabożeństwo rozpoczęło się odegraniem hymnów ukraińskiego i polskiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Czytanie psalmów oraz tekstów ewangelicznych – odbyło się w języku ukraińskim.

Dzięki wydarzeniom na Majdanie tworzy się na Ukrainie społeczeństwo obywatelskie. Powstaje wspólnota, która sama pragnie decydować o własnym losie. Ale przyszedł także czas pacyfikacji i użycia broni, krwi, ran, śmierci, rozpaczy tych, którzy stracili najbliższych, bratobójczego starcia – mówił hierarcha.

Jak podkreślił metropolita, ostatnie krwawe wydarzenia w Kijowie mogą przypominać mieszkańcom Gdańska i Gdyni masakrę robotników w grudniu 1970 r. – Wtedy komunistyczna tzw. ludowa władza strzelała do robotników, teraz na kijowskim Majdanie konstytucyjna władza strzelała do swoich obywateli. Tu przed 40 laty w Gdyni „Janek Wiśniewski padł, na drzwiach ponieśli go Świętojańską” .

Niechaj ta modlitwa zostanie przyjęta na ogarniętej niepokojem Ukrainie jako świadectwo naszej jedności, braterstwa, empatii, naszej religijnej postawy (…) To modlitwa za bieg aktualnych spraw na Ukrainie, za mądre i skuteczne rozwiązanie jej trudnych problemów, politycznych, społecznych, moralnych; za przełamanie impasu, wyjście z głębokiego kryzysu, jaki ogarnął państwo ukraińskie, co dla nas, sąsiadów, Polaków, nie jest obojętne – podkreślił arcybiskup.

Abp Głódź przypomniał o wspólnych dziejach obu narodów: polskiego i ukraińskiego. – Pod niebem Rzeczypospolitej na czarnoziemach Ukrainy nie wszystko przecież w naszych relacjach – jakby to chcieli niektórzy – było złe i krzywdą. Nasza wspólna historia miała różne oblicza.

We Mszy Świętej udział wzięli parlamentarzyści w tym poseł Anna Fotyga, przedstawiciele władz administracji samorządowej oraz związków zawodowych.

Źródło: pap

Leave a Reply