Single Blog Title

This is a single blog caption
28 Styczeń 2014

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W dniu wczorajszym, 27 stycznia 2014 roku obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uroczystości rocznicowe rozpoczęły się w Oświęcimiu-Brzezince. Następnie w Krakowie odbyła się sesja przedstawicieli parlamentów pod hasłem „Refleksje o Auschwitz – pamiętając o przeszłości, patrząc w przyszłość”.

Przed rozpoczęciem oficjalnych uroczystości parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem poseł Anny Fotygi złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą działalność Krakowskiej Rady Pomocy Żydom ŻEGOTA. Była to jedyna tego typu organizacja w okupowanej Europie, działająca jako część Polskiego Państwa Podziemnego, która niosła pomoc Żydom. Politycy PiS chcą uhonorować tę unikalną instytucję oraz Sprawiedliwych, ratujących Żydów.

Na uroczystości do Polski z całego świata przyjechało kilkudziesięciu ocalonych, którym towarzyszyła ok. 60-osobowa delegacja Knesetu oraz przedstawiciele parlamentów krajów europejskich, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Na czele grupy izraelskiej staną przewodniczący frakcji rządzącej koalicji Jariw Lewin oraz lider opozycyjnej Partii Pracy Isaak Herzog. W uroczystościach wzięła udział 18-osobowa delegacja Prawa i Sprawiedliwości pod przewodnictwem poseł Anny Fotygi.

12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: pis.org.pl, wpolityce.pl

Leave a Reply