Single Blog Title

This is a single blog caption
18 Grudzień 2013

Konferencja „Tożsamość Religijna i Kulturowa Europy”

Poseł Anna Fotyga uczestniczyła we wtorek, 17.12.2013 roku w konferencji “Tożsamość Religijna i Kulturowa Europy” zorganizowanej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Organizatorami konferencji był Polski Instytut Katolicki “Sursum Corda z Gdańska oraz UKSW w Warszawie.

Konferencja „Tożsamość Religijna i Kulturowa Europy” połączona była z promocją książki Carlo Cardii :„Tożsamość religijna i kulturowa Europy. Sprawa krzyża”. Gośćmi spotkania byli abp Celestino Migliore – Nuncjusz Apostolski, ks. prof. Maciej Bała – prorektor UKSW, adw.Kazimierz Smoliński – Prezes Instytutu Sursum Corda, senatorowie: Grzegorz Bierecki, Henryk Cioch i Jan Filip Libicki. W dyskusji udział wzięli: poseł Anna Fotyga, były poseł AWS Kazimierz Janiak oraz mec. Paweł Pelc.

„Cieszę się, że podejmujemy temat tożsamości religijnej Europy i krzyża, bo jest to niezwykle ważna rzecz z punktu widzenia Europy. (…) Nawet wśród ateistów Francuskich, którzy podejmują dialog ze światem chrześcijańskim, widać, że doceniają oni rolę tożsamości europejskiej opartej na chrześcijaństwie. (…) Nawet ateiści chcą podkreślać, że chrześcijaństwo ma budować tożsamość – dla nich krzyż jako znak tożsamości Europy jest ważny. Miejmy nadzieje, że to będzie coraz bardziej powszechne. (…) Liczę, że ta książka posłuży, aby taką świadomość budzić w każdym Europejczyku – żeby pokazało skąd wyszedł i dokąd ma zmierzać.” – mówił ks. prof. Maciej Bała.

Poseł Anna Fotyga przypomniała – „(..) krzyż w przestrzeni publicznej pełni rolę pasywną. Mamy do czynienia z odwróceniem sytuacji: kiedy pasywna rola krucyfiksu jest ewidentnie naruszana, zakłócana, w sposób, który godzi w uczucia wierzących. Mieliśmy do czynienia z ekspozycją w CSW, w której krzyż był wykorzystywany w sposób haniebny.”

DSC_0944
 3
5


Leave a Reply