Single Blog Title

This is a single blog caption
02 Lipiec 2013

IV Kongres PiS na Śląsku

W dniach 28-30 czerwca 2013 roku odbył się IV Kongres Prawa i Sprawiedliwości na Śląsku. “Rząd ma dla Polaków pogardę i propagandę. Polska potrzebuje przywództwa“– mówił Jarosław Kaczyński, inaugurując kongres Prawa i Sprawiedliwości.

W piątek Kongres rozpoczął tzw. panel śląski, poświęcony sprawom Śląska.
W sobotę rano w Sosnowcu rozpoczęła się statutowa część kongresu Prawa i Sprawiedliwości. Delegaci wybrali prezesa partii – Jarosława Kaczyńskiego. Przed rozpoczęciem obrad odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego. Oprócz wyboru lidera partii, delegaci dokonali też zmian w statucie, które przewidują skrócenie kadencji władz PiS z trzech do dwóch lat.

W kongresie, który obradował pod hasłem „Nasza Ojczyzna, nasza przyszłość” uczestniczyło ok. 1,2 tys. delegatów. Równolegle z obradami Kongresu odbywały się dyskusje panelowe z udziałem zaproszonych ekspertów.
Jednym z paneli, który cieszył się dużym zainteresowaniem zarówno wśród delegatów jak i zaproszonych gości był panel ” Polska w Europie i w świecie”, którego moderatorem była poseł Anna Fotyga.

Ekspertami panelu byli: prof. Zdzisław Krasnodębski, dr Przemysław Żurawki vel Grajewski, dr Leszek Pietrzak, mec. Jacek Bartosiak, Jacek Kotas oraz mec. Paweł Markiewicz i mec. Tomasz Kosakowski.

Socjolog prof. Zbigniew Krasnodębski podkreślił, że coraz częściej mówi się o tym, że „wchodzimy w etap porządku poamerykańskiego”. „USA nie są już w stanie kontrolować, spełniać roli liberalnego hegemona” – mówił. Jego zdaniem region Europy Środkowo-Wschodniej stał się niewidoczny, następują też zmiany w samej Unii Europejskiej.
Dr Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego mówił, że najważniejszym wyzwaniem jest Rosja i jej ambicje. „Z uwagi na fakt, że potencjały Polski i Rosji są odmienne, należy poszukiwać sojuszników w podobnej sytuacji geopolitycznej jak my (…)” – mówił Grajewski.
Dr Leszek Pietrzak zwrócił z kolei uwagę na politykę historyczną. „Polska jako państwo nie bierze udziału w debacie historycznej, jaka toczy się w Europie i na świecie” – powiedział.
Mec. Jacek Bartosiak ocenił natomiast, że Polska stoi w obliczu „fundamentalnych zmian w polityce światowej”, co pociągnie za sobą konsekwencje w sferze bezpieczeństwa. „Europa staje się peryferiami geopolitycznymi świata zarówno w kontekście gospodarczym, jak i politycznym” – ocenił Bartosiak. Z kolei – jak zaznaczył – w siłę rosną Chiny.
Dyskusje panelowe będą podstawą do zaktualizowanego programu Prawa i Sprawiedliwości. Wśród propozycji programowych są m.in. połączenie spraw wewnętrznych i administracji w jednym resorcie, ponowne powołanie ministra koordynatora służb specjalnych, powrót do 22-proc. stawki VAT oraz likwidacja gimnazjów i NFZ.

Podczas trzeciego dnia Kongresu w Sosnowcu Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział reorganizację struktury rządu po wygranych przez PiS wyborach.Jarosław Kaczyński powiedział, że “choć zgodnie z kalendarzem wyborczym wybory parlamentarne mają odbyć się za ponad dwa lata, PiS musi być już teraz gotowe i przygotowane do rządzenia oraz mieć koncepcję rządu, który byłby jedną drużyną (…). To musi być rząd jednej idei, to musi być rząd ludzi, którzy chcą realizować jeden program” wskazał prezes.

Według koncepcji PiS, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powinno być przekształcone w Ministerstwo Rozwoju, a jego szef powinien być jednocześnie wicepremierem. PiS chce też postawić na politykę mieszkaniową, przywracając stosowne ministerstwo. Chce też odbudować gospodarkę morską, tworząc ministerstwo zajmujące się tą dziedziną.

„Ale zmiany, przydzielenie Ministerstwu Rozwoju różnego rodzaju dodatkowych uprawnień muszą spowodować, że zlikwidujemy Ministerstwo Skarbu, ale jednocześnie powołamy Ministerstwo Energetyki, bo to jest sprawa dzisiaj dla Polski niesłychanie wręcz ważna” powiedział Prezes PiS.

Jednocześnie partia zamierza rozważyć likwidację Ministerstwa Gospodarki i zapowiada zwiększenie uprawnień Prokuratorii Generalnej. Zlikwidowane ma być Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, a przywrócone MSWIA. „Ostatecznie zostanie zlikwidowane to, co w czasie PRL-u nazywano resortem i każdy wiedział, o co chodzi – koniec dawnego MSW” powiedział prezes. Jego zdaniem, dopiero tak zreorganizowany rząd „będzie mógł wykonywać swoje obowiązki w sposób rzeczywiście właściwy”.

 “PiS ma drużynę gotową do rządzenia, będziemy pracować nad jej uzupełnieniem”powiedział w niedzielę podczas trzeciego dnia kongresu tej partii Jarosław Kaczyński.

Kongres zakończył się w niedzielę Mszą Świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach.

Źródło: www.pis.org.pl

Leave a Reply