Single Blog Title

This is a single blog caption
14 Grudzień 2012

Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości

W czwartek, 13 grudnia 2012 r., w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Warszawie odbył się Marsz Wolności, Solidarności i Niepodległości. Marsz został zorganizowany przez PiS, a udział wzięło w nim ponad 20 tys. ludzi, w marszu wzięła udział poseł Anna Fotyga.

Pochód ruszył o godzinie 18.00 z Pl. Trzech Krzyży, rozpoczął się od odśpiewania hymnu narodowego i odczytania nazwisk ofiar stanu wojennego. Następnie głos na Pl. Trzech Krzyży zabrał prezes PiS Jarosław Kaczyński.

„Musimy podziękować wszystkim, którzy walczyli w podziemnej Solidarności, którzy działali w innych organizacjach, a było ich bardzo wielu. Wszystkim, którzy wtedy nie opuścili rąk i powiedzieli: nie pozwolimy, powiedzieli: będziemy kontynuować podjęte dzieło, powiedzieli: Sierpień się nie skończył, Sierpień jeszcze przyjdzie, przyjdzie zwycięstwo. I przyszło, nieprędko, ale przyszło. O nich także powinniśmy pamiętać” – podkreślił prezes PiS. Jak dodał J. Kaczyński, “dzisiejszy marsz ma przypomnieć naszą historię, przypomnieć to, o czym dzisiaj często się zapomina. Bo nie wszyscy pamiętają, bo bardzo często można usłyszeć od młodych ludzi, że nie wiedzą, kiedy był stan wojenny. Trzeba także podziękować tym spośród nauczycieli, którzy dobrze uczą naszej historii, których uczniowie wiedzą, kiedy był stan wojenny i co oznaczał dla Polski. Jest ten marsz przede wszystkim spojrzeniem w przyszłość. Jeśli mówimy o wolności, o solidarności, o niepodległości, to mówimy o tych podstawowych wartościach, przede wszystkim myślę o tym, co będzie” – powiedział były premier.

Pochód zatrzymał się przy pomniku Ronalda Reagana, gen. Grota-Roweckiego i zakończył się przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego.

Na zakończenie Marszu Wolności, Solidarności i Niepodległości głos ponownie zabrał Jarosław Kaczyński: “My mamy pomysł na wolną Polskę. Myśmy tutaj przyszli, aby oddać hołd tym, którzy walczyli, tym, którzy zginęli, ale przyszliśmy tu także po to, aby wesprzeć ten pomysł. Potrzebna nam jest wolność, bo jak wielokrotnie mówiłem: „Nie ma polskości bez wolności”. Polska jest z wolnością związana w sposób najbardziej ścisły. Jeśli chcemy być Polakami, a chcemy być Polakami, to musimy być wolni. (…) Te tłumy przekonują mnie, że ta wolność w naszym kraju wróci. Ta wolność jest czymś pełnym, gdy jest połączona z solidarnością. Wolność jest także wyrzutem sumienia, kiedy nasz wspólny majątek jest dzielony nierówno. Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której ludzie uczciwi, którzy chcą pracować, nie mają pracy, a rodziny nie mają nawet tego najmniejszego minimum. Wtedy wolność nie ma tego najlepszego smaku. Musimy budować Polskę solidarną (…) Zwyciężymy do końca tylko wtedy, kiedy nasz naród będzie żył w wolnym niepodległym i silnym kraju” – mówił Jarosław Kaczyński.

Źródło: niezalezna.pl

   

  

 

Leave a Reply